Homemade sushi

Jisses vad kul det var att faktiskt göra sin egna sushi! Gjorde enbart nigiri då jag inte orkade hålla på med rullarna men mums vad gott de blev!!! Nästan bättre än köpt hehe nej men helt klart mer prisvärt! Totalt gick allt på 150kr i affären och räcker till säkert fyra stora omgångar med sushi (vissa saker håller längre). Det blev 24 bitar totalt och skulle man köpa dessa 24 ute skulle de gå på totalt 250-300kr vilket skulle svida ordentligt i plånboken!

Kan lägga ut recept någon dag om ni är intresserade av att själva testa göra sushi. Nästa gång kör vi på både Maki och Nigiri 😀
2015-01-07-1856_54ad7342e087c34449fcdd6e

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*